Úvod - Blog - Pálení žáhy

Pálení žáhy

16.03.2017 |

Pálení žáhy neboli pyróza (z řeckého pyros = oheň) je důsledek zpětného toku žaludečního obsahu do jícnu a někdy až do úst. To kromě bolesti v oblasti žaludku a dolní části jícnu může způsobit také kašel či chraptění.

 

 

Pálení žáhy se může objevit u zdravých lidí (např. u těhotných žen), ale jen na krátkou dobu a ne často.  Pokud však tyto obtíže přetrvávají, je dobré situaci řešit s lékařem, protože neléčená choroba může vést k zánětům, krvácení a dokonce k rakovině jícnu.

Co vyvolává pyrózu?

Pyrózu nejčastěji vyvolávají sladká jídla, např. ovocné knedlíky, čokoláda, ale také česnek, alkohol a kofeinové nápoje jako je kola, káva a čaj.

Jak tedy pálení žáhy předejít?

Kromě zmíněných potravin je vhodné omezit mastná, smažená a kořeněná jídla, jíst méně, častěji a omezit pozdní jídla večer. Neměli bychom jíst ve skrčené, vodorovné či ohnuté poloze a po jídle bychom si neměli hned lehat. Také nám pomůže, pokud si při spaní vypodložíme horní část těla. 

Nesmíme zapomenout, že vliv na pyrózu má celkově náš životní styl. Proto je vhodné upravit jídelníček, přestat kouřit a do svého programu zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu.

Náš e-shop