Úvod - Blog - Nutrigenetika, nutrigenomika

Nutrigenetika, nutrigenomika

08.02.2017 |

Říkáte si, jak je možné, že vaše kamarádka může sníst cokoliv a je pořád tak hubená, zatímco vy si dáte občas něco sladkého a hned máte 3 kila nahoře?  Odpověď se nachází v našich genech a věnují se jí dva obory, a to nutrigenetika a nutrigenomika.

Nutrigenetika je věda, která se zabývá geneticky podmíněnými odlišnostmi v reakci na dietu. To znamená, jak naše tělo bude reagovat na určitou potravinu, kterou sníme. Krásným příkladem nutrigenetiky byla Quebeck Overfeeding study, tedy Quebecká překrmovací studie. Tam najatí dobrovolníci, jednovaječná dvojčata, po dobu několika týdnů konzumovali každý den o přesné množství energie více, než byl jejich optimální příjem. Výsledkem bylo překvapení, že ne všechny dvojice přibraly na hmotnosti tolik, kolik by tomu nadbytečný energetický příjem odpovídal. Rozdíly v nabrané hmotnosti byly i několik desítek procent, avšak uvnitř každého páru byly rozdíly minimální. Ukázalo se tak, že někdo je skutečně predisponován ukládat do svých tukových zásob mnohem více než jiní.

Nutrigenomika zkoumá trochu něco jiného, studuje, jakým způsobem výživa ovlivňuje expresi genů a jejich přepis do proteinů. V praxi to znamená, že vlivem vhodné stravy můžeme ovlivnit charakter metabolismu našeho těla.

Je pravděpodobné, že během několika desítek let se nutrigenetika a nutrigenomika budou rozvíjet a pak bude opravdu možné udělat jedinci jídelníček na míru. Nicméně tyto dva obory jsou stále v plenkách a v praxi se neprovádí. Proto, když někde uvidíte, že vám někdo složí jídelníček na míru na základě vaší genetické výbavy, nevěřte tomu.

Náš e-shop