Úvod - Blog - HOAXY VE VÝŽIVĚ

HOAXY VE VÝŽIVĚ

21.11.2017 |

Že jste se ještě s tímto pojmem nesetkali? Hoax v překladu znamená falešná zpráva, mystifikace, podvod či kanadský žertík. Většinou koluje internetem v podobě řetězových zpráv a varuje před neexistujícím nebezpečím. A na tyto hoaxy můžeme narazit i ve světě výživy. Příkladem tomu bylo tzv. recyklované mléko.

O co šlo? Poplašná zpráva hovořila o mlékárenských společnostech, které prý prošlé mléko  přepasterizují a znovu uvedou do prodeje. To se pozná podle čísla na tetrapaku. Pokud jedno číslo v řadě chybí, např. číslo 3 v řadě 1 2 4 5, jedná se o mléko, které třikrát prošlo a třikrát tak bylo přepasterizované.

Jak je to doopravdy? Zaprvé mléko v tetrapaku není pasterované, nýbrž podrobené UHT ohřevu (česky řečeno vysokoteplotní úpravou). Poté, co mléko projde, nastupují procesy, u kterých by pasterizace neměla důvod. Ta totiž ničí nežádoucí mikroorganismy v mléce a mléko v krabici nemůže být kontaminováno. Za druhé, čísla zespodu krabice nesouvisí s produktem, ale s obalem. Jsou na folii předem a netisknou se na balicí lince. Chybějící číslo pak označuje pás, na kterém se tisklo. V našem případě se tak obal tiskl na třetím pásu.

Podobným případem byla zpráva, která se týkala piva Pilsner Urquell a spotřebitelům doporučovala sledovat údaje pod datem minimální trvanlivostí. Pokud prý bylo na lahvi uvedeno LC a LD, jedná se o pivo z Plzně, pokud LA, je pivo z Polska.  Jak je to doopravdy? L znamená stáčecí linka a druhé písmeno označuje směnu v plzeňském pivovaru.

A už jste slyšely o tom, že v kuchyňské soli najdete rozemletý písek a sklo? Rozemletý písek se prý dostane do našich cév, tam se usazuje a je důvodem hojného výskytu infarktů a cévních mozkových příhod. Ano, i takovému nesmyslu jsou lidé schopní uvěřit. Jako důkaz zde bylo uváděno, že část soli se ve vodě nerozpustí. Na vyvrácení tohoto mýtu však stačí základní znalosti z chemie. Je totiž podstatné, v jakém množství vody je sůl rozmíchávána. Rozpustnost soli ve vodě je přibližně 35 g soli ve 100 ml vody. Pokud tedy použijeme dostatek vody, na dně nádoby nic nezůstane.

Bohužel takových poplašných zpráv najdeme na internetu mnoho. Pokud se Vám do rukou nějaká dostane, zkuste si ji nejdříve ověřit, třeba na stránkách www.hoax.cz.

 

Náš e-shop