Úvod - Blog - Diabetes mellitus

Diabetes mellitus

17.01.2017 |

Diabetes mellitus neboli cukrovka či úplavice cukrová patří mezi nejrozšířenější civilizační nemocnění. Existuje více typů cukrovky, ale nejčastěji se můžeme setkat s diabetem 1. a 2. typu.

 

Diabetes 1. typu

Diabetik 1. typu, kterému se nemoc projeví nejčastěji v dětství, trpí absolutním nedostatkem inzulínu. To je hormon produkovaný slinivkou břišní a snižuje hladinu cukru v krvi. Z toho důvodu si diabetici 1. typu musí inzulín aplikovat podkožně za pomocí injekcí, inzulínových per nebo inzulínové pumpy.

Diabetes 2. typu

Na diabetu 2. typu (dříve „typ stařecký“) se může podílet vliv genetický, ale především vliv životního stylu. Obezita, nedostatek pohybu, nadměrný energetický příjem, především nadměrný příjem živočišných tuků. To jsou hlavní spouštěče této nemoci. Určitě nevzniká pouze z přemíry cukru ve stravě, jak se někdo mylně domnívá. U tohoto typu nejde ani tak o absolutní nedostatek inzulínu, ale o nedostatek relativní. To znamená, že inzulínu máme dost, ale naše buňky nejsou schopny na něj reagovat. Diabetes 2. typu vzniká většinou v dospělosti, ale bohužel vzhledem k dnešnímu životnímu stylu se projevuje už i u dětí a dospívajících. Kromě léků a případně inzulínu spočívá léčba zejména v redukci tělesné hmotnosti.

 

Mezi léty 1980 až 2014 vzrostl počet diabetiků ze 108 miliónů na 422 miliónů a v roce 2012 cukrovka byla příčinou úmrtí u více než 1,5 miliónů lidí. A jak se diabetu 2. typu vyhnout? Především zdravou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou, udržením zdravé hmotnosti a vyvarovat se kouření.

Náš e-shop