Úvod - Blog - Také máte rádi čokoládu?

Také máte rádi čokoládu?

28.04.2017 |

Na trhu se setkáváme s širokou nabídkou čokolád – jakou si vybrat, pokud nechceme volit jen podle chuti, ale také podle kvality?

Jakost čokolády je určena zastoupením a vzájemným poměrem kakaové hmoty a cukru. Označení „čokoláda“ se podle vyhlášky 76/2003 může použít, jen pokud je splněn určený minimální obsah kakaového másla, tukuprosté kakaové sušiny a celkové kakaové sušiny. Pokud výrobky toto nesplňují, musí nést jiný název – např. „čokoládová pochoutka či „kakaová cukrovinka“.  Těmto náhražkám čokolád bychom se ale raději měli vyhýbat, protože bývají zdrojem trans nenasycených mastných kyselin, které zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

 

Naopak kvalitní čokoláda, kterou poznáme i podle toho, že ve složení nebude na prvním místě cukr, ale kakaová hmota, je dobrým zdrojem antioxidantů, působí preventivně proti rakovině a riziko kardiovaskulárních onemocnění naopak může snižovat. Podle jedné studie se dokonce ukázalo, že antioxidanty v kakau zvyšují přežití akutního infarktu myokardu.

Čokoláda je dostupná v mnoha typech. Různé formy a chutě čokolády se vyrábějí obměňováním množství přísad:

  • Nejvíce kakaové sušiny obsahuje hořká čokoláda (35 %). Je nejkvalitnější a z toho důvodu nejvíce doporučována. Navíc čím více kakaové sušiny čokoláda obsahuje, tím méně obsahuje cukru.
  • Mléčná čokoláda obsahuje 25 % kakaové sušiny a je do ní přidáváno kondenzované či sušené mléko.
  • Bílá čokoláda kakaovou sušinu vůbec neobsahuje, pouze kakaové máslo.
  • Zajímavá je ledová čokoláda. Ta obsahuje nerafinovaný kokosový tuk, který se rozpouští už při teplotě 20 – 23 °C, čímž v ústech způsobuje chladivý efekt. Z toho důvodu by tato čokoláda neměla být uchována v ledničce, protože pak se chladivý efekt nedostaví. Ledovou čokoládu bychom si ale neměli dávat moc často, neboť kokosový tuk obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin.

I přes veškeré pozitivní vlastnosti, musíme Nesmíme zapomenout, že i kvalitní čokoláda je zdrojem velkého množství energie.

Náš e-shop