Úvod - Blog - A v lednu hubnu!

A v lednu hubnu!

03.01.2017 |

Tak a je po Vánocích, dárky rozbalené, poslední kousky cukroví mizí a my se konečně odhodlali stoupnout na váhu: „Tak a dost, od teď nejím!“… Poznáváte se?

 

Vánoční kila bychom chtěli mít dole co nejdříve, nejlépe do týdne a nejlépe bez větší dřiny. Ale takové zázraky se bohužel nedějí, a přestože budete držet drastickou dietu či dokonce hladovku, věřte tomu, že shozená kila si neudržíte a po návratu k původní stravě půjde váha opět nahoru. Krátkodobé diety prostě nefungují.

Proč tomu tak je? Pokud extrémně snížíme příjem stravy či dokonce hladovíme, snižuje se nám tzv. bazální metabolismus a tělo má tendenci si přijatou energii ukládat do zásob. Pokud tak hladovku porušíme nebo se jen vrátíme k původní stravě, tělo si živiny bude nadále ukládat (co kdybychom mu opět nedali najíst). Tak vzniká známý jojo efekt a my po takové námaze máme větší hmotnost než na začátku.

Přestože princip hubnutí především spočívá ve větším výdeji energie než jeho příjmu, není to tak úplně jednoduché. Jsou zde důležité i další faktory: pravidelnost, dostatek bílkovin a vlákniny, pohyb ad. Pokud se chcete po Novém roce pustit do hubnutí, poraďte se raději s odborníkem, nejlépe s nutričním terapeutem, který vám pomůže váš jídelníček změnit.

Náš e-shop